Hoşgeldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Beden Eğitimi Bölümü / BEB 120 - Spor ve Temel Bilimler
 

BEB 120 - Spor ve Temel Bilimler

Dersin Amaçları

Dersin amacı, öğrencilerin, sporun sadece bedensel performansın ortaya konulması olmadığının, bu performansın ortaya çıkmasında etki eden temel bilimlerin etkilerinin farkına varmalarının sağlanmasıdır.

Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri, ülkemizde ve dünyada fakülte temelinde, altında onlarca farklı akademik çalışma alanı ve diğer pek çok bilimlerle disiplinler arası çalışmaları olan, bu sebeple kendine özgü kavramları, bilgileri, çalışmaları ve deneyimleri olan, uzmanlık gerektiren bir bilim dalıdır.

Spor ve Temel Bilimler dersi, Spor Mühendisliği veya Spor Mühendisliği’ne Giriş dersi değildir.

Bu derste amaç öğrencilerin, ileride açılması planlanan Spor Mühendisliği Bölümü ve/veya dersleri öncesinde, temel bilimlerle spor arasındaki bağın farkına varmaları ve dünyada bu alanda yapılmakta olan çalışmaların farkına varmalarının sağlanmasıdır.

Ders içeriğinde öğrencilerden spor ve matematik, fizik, kimya, biyoloji, malzeme bilimleri, hesaplamalı akışkanlar mekaniği (CFD), sonlu elemanlar analizi (FEA) vb. konuların kendilerine has karmaşık hesaplamalarını yaparak bilgilerini almaları değil, almış oldukları temel mühendislik eğitimlerinin spor bilimlerine özgü çalışmalarının farkına varmaları amaçlanmaktadır.

Ders esnasında öğrencilerin matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimlerle, mühendisliğe özgü hesaplamalı akışkanlar mekaniği (CFD), sayısal sinyal işleme (DSP) gibi temel konuları bildikleri varsayılarak öncelikli olarak “spor”a özgü temel kavramlarla, mühendisliğe özgü çalışmaların spor özelindeki uygulamaları verilmeye çalışılacaktır.

Yukarıdaki amaçla öncelikli olarak “spor” kavramı ve tarihsel gelişimi ele alınacaktır. Ardından, spor özelinde, temel bilimlerle mühendisliğe özgü çalışmalar, öğrencilerin yapacakları uluslararası bilimsel dergilerdeki çalışmaları araştırmaları temelinde, uygulamalarının örneklendirilmesi ile ilerleyecektir.

Dersin Tanımı

Spor ve hareket bilimlerinde temel kavramlar • Spor tarihçesine genel bakış • Matematik, fizik, kimya, geometri, istatistik, akışkanlar mekaniği gibi temel mühendislik bilimlerinin ve konularının spordaki yeri ve önemi •

Koordinatörleri
Kadir Can Çakıcı
Dersin Dili
Türkçe
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2020