Hoşgeldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi / BLG 412 / Dersin Bilgileri
 

Dersin Bilgileri

Dersin Adı
Türkçe Bilişim Etiği
İngilizce Computer Ethics
Dersin Kodu
BLG 412 Kredi Ders
(saat/hafta)
Uygulama
(saat/hafta)
Labratuvar
(saat/hafta)
Dönem 8
1 1 - -
Dersin Dili Türkçe
Dersin Koordinatörü Hayri Turgut Uyar
Dersin Amaçları Öğrencilerin işverenlerine, müşterilerine ve topluma karşı sorumluluklarının farkında olmalarını sağlamak. Öğrencilerin bilgisayarcılıkla ilgili meslek kuruluşlarının mesleki davranış kurallarını bilmelerini sağlamak. Öğrencilerin meslekleriyle ilgili ahlaki konularda bir görüşlerinin olmasını ve bu görüşü sözlü ve yazılı olarak savunabilmelerini sağlamak. Öğrencilerin meslek yaşamları boyunca ahlaki konuları gözönünde bulundurma, ahlaken doğru, yasal ve meslek kurallarına uygun davranma gereğini duymalarını sağlamak.
Dersin Tanımı Kavramlar, etik kuramları. Profesyonel etik, mesleki davranış kuralları, sorumluluk. Mahremiyet, veri koruma. Fikri mülkiyet, telifler, patentler, lisans anlaşmaları. Bilişim suçları. Bilişim teknolojisinin toplumsal etkileri.
Dersin Çıktıları Bilişim teknolojilerinin toplumsal etkilerini ve tartışmalı konularını bilir. Bilişim teknolojileriyle ilgili mesleki davranış kurallarını bilir. Mahremiyet ve veri korumayla ilgili sorunları ve yasal düzenlemeleri bilir. Fikri mülkiyetle ilgili yasal düzenlemeleri ve tartışmaları bilir. Bilişim suçlarıyla ilgili yasal düzenlemeleri bilir.
Önkoşullar
Gereken Olanaklar
Diğer
Ders Kitabı "Ethics & Technology: Ethical Issues in an Age of Information and Communication Technology", yazar: Herman T. Tavani, yayınevi: Wiley, 2007, ISBN 9780471998037.
Diğer Referanslar
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2020