Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Bilişim Enstitüsü / HBM 601E / Dersin Bilgileri
 

Dersin Bilgileri

Dersin Adı
Türkçe Hesaplamalı Geometri
İngilizce Computational Geometry
Dersin Kodu
HBM 601E Kredi Ders
(saat/hafta)
Uygulama
(saat/hafta)
Labratuvar
(saat/hafta)
Dönem -
3 3 - -
Dersin Dili İngilizce
Dersin Koordinatörü Mustafa Serdar Çelebi
Mustafa Serdar Çelebi
Dersin Amaçları Ders kapsamında geometrik modellemede modern hesaplamalı yöntemleri tanıtmak, öğrencilere modelleme ve simülasyonlarda gerekli olacak geometrik kavramları ve teknikleri kapsamlı olarak anlatıp, uygulamalı olarak algoritma ve yazılım geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Dersin Tanımı Ders hem teorik hemde algoritma geliştirme ve özellikle yazılım teknolojisini kullanarak (C/C++ veya benzeri bir dil ile OpenGL platformunu kullanmayı özendirecektir) geometrik modelleme yapmayı öğretmektedir. Derste matematik kavramlar, geometri teorisi ve hesaplama yöntem ve araçları tanıtılacaktır.
Dersin Çıktıları Derste öğrenciler eğrilerin, yüzeylerin ve üç-boyutlu nesnelerin geometrik modelleri ile bunlarla ilgili model oluşturmaya ve modeli değiştirmeye yönelik bilgisayar algoritmalarını öğrenmiş olacaklardır. Öğrenciler çizgiler, yaylar, eğriler, serbest-form eğriler, yüzeyler, dönüşümler, porcupine kavramı, kontrol poligonları, interpolasyon ve yaklaştırım, eğri ve yüzey iyileştirmesi, yama, dış-bükey formlar ve yüzey modelleyiciler hakkında hem matematik hem de algoritma yazma becerileri kazanacak.
Önkoşullar C/C++ veya muadili bir programlama dilinde kod yazmış olmak.
Gereken Olanaklar
Diğer
Ders Kitabı Ders Notları verilecektir
Diğer Referanslar
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2024