Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Elektrik-Elektronik Fakültesi / KON 437 - Hareket Kontrol Sistemleri
 

KON 437 - Hareket Kontrol Sistemleri

Dersin Amaçları

1. Hareket kontrol sistemlerinin ve bu sistemlerde kullanılan mekanizmaların ayrıntılı olarak tanıtmak.
2. Dönmeli ve ötelemeli hareketlerin, yük ve elektrik motor karakteristiklerinin, eylemsizlik ve hareket aktarma cihazlarının yer aldığı mekanik hareketin matematiksel temelinin oluşturulmak,
3. Mekanizmaların, servo motorların, sürücülerin ve algılayıcıların matematiksel modellerini elde ederek bu modellerin kullanılmasıyla simülasyonlar yapmak ve modele dayalı kontrolörler tasarlayacak altyapıyı oluşturmak.
4. Modelleme, transfer fonksiyonları ve kararlılık analizi gibi kontrol mühendisliğinin araçlarının etkin kullanımına ilişkin altyapının oluşturulması,
5. Endüstride hareket kontrol sistemlerinde kullanılan kontrol algoritmalarını vermek.
6. Matlab ve Simulink yazılımlarını hareket kontrol sistemlerinin uygulamalarında kullanmak.
7. Öğrecilere, laboratuvar imkanlarını da kullanarak bazı mekanizmaları, servo motor sürücülerini ve kontrol algoritmalarını gerçekleştirebilecekleri ortamları yaratmak.

Dersin Tanımı

Hareket kontrol sistemlerin tanıtılması, hareket kontrol sistemlerinde kullanılan mekanizmalar, aktarım elemanları, hareket kontrol sistemlerde kullanılan servo motorlar, algılayıcılar (geribesleme düzenekleri), sürücüler, hareket kontrol sistemlerinde kullanılan kontrolörler, kaskad yapılı kontrolörler, ileri beslemeli kontrolörler, örnek hareket kontrol sistemleri ve kontrol uygulamaları.

Koordinatörleri
Ali Fuat Ergenç
Dersin Dili
Türkçe
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2023