Hoşgeldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Elektrik-Elektronik Fakültesi / EHB 432E - Mikroişlemci Sistemleri Tasarımı
 

EHB 432E - Mikroişlemci Sistemleri Tasarımı

Dersin Amaçları

1. Mikroişlemci-tabanlı sistem tasarımının, telekomünikasyon, kontrol ve bilgisayar mühen-disliği alanlarını da kapsayacak biçimde, pek çok alana yönelik olarak incelenmesi.
2. Assembly dilinde yazılım geliştirme becerisinin kazandırılması.
3. Mikroişlemci-tabanlı sistemlerin gerçek devre elemanlarıyla tasarımı.
1. The study of general microprocessor-based system design as it might apply in many areas, including communications, controls, and computers.
2. Software development in assembly language.
3. The design and immediate realization of the microprocessor-based systems.

Dersin Tanımı

Mikroişlemci tabanlı sayısal sistemlerin ve alt birimlerinin yazılımsal ve donanımsal tasarımı. Mikroişlemcili sistemlerde yan birimler; paralel/seri iletişim ara birimleri, zamanlayıcı/sayıcı tümdevreler, bellek elemanları, analog/sayısal ve sayısal/analog çeviriciler ile evrensel lojik elemanlarının tanıtım ve kullanımı. Tek tümdevreli mikrodenetleyiciler ve çoklu mikroişlemcili sayısal sistemler. Sayısal süzgeç gerçekleme. Donanım ve yazılım tabanlı sayısal sistem uygulamaları.
Software and hardware design of microprocessor-based systems and system components. Microprocessor peripherals; description and applications of parallel/serial communication interface units, integrated timer/counter circuits, memory elements. A/D and D/A converters, universal logic elements. Single-chip microcontrollers and multiprocessor digital systems. Realization of digital filters.

Koordinatörleri
Tuba Ayhan
Müştak Erhan Yalçın
Dersin Dili
İngilizce
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2020