Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Fen Bilimleri Enstitüsü / MKM 510E - Endüstriyel Elektronik Sistemlerin Tasarımı ve Uygulamaları
 

MKM 510E - Endüstriyel Elektronik Sistemlerin Tasarımı ve Uygulamaları

Dersin Amaçları

Endüstriyel işletmelerde kullanılan elemanların yapılan prosese uygun olarak en iyi şekilde kontrolu ile üretimde hassasiyet, hız ve ekonomik açıdan bir iyileştirme olacaktır. Bu kontrolu sağlayan elektronik devrelerin tasarımında izlenmesi gereken yöntemler, kullanılan elemanların karakteristik davranışları ve endüstriyel uygulama örneklerinin verilmesi bu dersde amaçlanmaktadır.

Dersin Tanımı

Power electronic semiconductor devices: power diode, thyristor, triac, Gate Turn-Off Thyristor (GTO), Mos Controlled Thyristor (MCT), power MOSFET, power transistor, Insulated Gate Bipolar Transistor (IGBT), Integrated Gate Commutated Thyristor (IGCT). Power electronic circuits: Rectifiers, AC and DC choppers, inverters. Triggering circuits for controlled semiconductor devices: signal generators, timers, pulse width modulators, optocouplers, pulse transformers, operational amplifiers, differential amplifiers, comparators, relays. Circuit layout, grounding, common mode noise, noise reduction techniques. Low-pass, high-pass, bandpass, wideband and notch filters. Signal conditioning circuits: Isolation, amplifying and scaling operations. Applications: Regulated linear power supplies, switched mode power supplies, battery chargers, DC motor control circuits, variable frequency drives for AC motors, arc welding circuits, induction heating.

Koordinatörleri
Deniz Yıldırım
Dersin Dili
İngilizce
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2022