Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Fen Bilimleri Enstitüsü / ELK 531E - Special Topics in Electrical Engineering
 

ELK 531E - Special Topics in Electrical Engineering

Dersin Amaçları

Bu ders, güç sistemi kalitesi, güç sistemi kararlılığı ve güç sistemi koruma konuları gibi bazı önemli konuları kapsamlı bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır.

Dersin Tanımı

Bu kurs Güç Kalitesi, Güç Sisteminin Kararlılığı ve Güç Sisteminin Korunması adlarında üç ayrı modülden oluşmaktadır.
“Güç Kalitesi” modülünde güç kalitesinin kısa bir tanımını ve nedenlerini, daha sonra güç kalitesi problemlerinin ayrıntılı sınıflandırmasını verilmektedir. Daha sonra, güç kalitesi problemlerinin modellenmesi ve analizi için matematiksel dönüşümlerin tanıtılmaktadır. Güç sistemlerinde oratay çıkan harmonikler, gerilim çökme ve yükselmeleri gibi temel problemler incelenmektedir.
Güç sistemi kararlılığını modülünde, önce tek makinalı ve sonsuz güçlü bara için sistemin dinamik eşitliği elde edilecek, kararlılık analizi, sistemin arıza öncesi arız anı ve arıza sonrası durumları incelenip, sistemin kararlılığı eşit alan kriterine göre değerlendirilecektir
Güç Sistemi Koruması; elektrik enerjisi sistemlerindeki arızaları veya anormallikleri tespit etmek ve hasarı en aza indirmek ve insan hayatının emniyetini temin etmek için röle ve koruma sistemelerine karar vermek ve diğer iyileştirici önlemler almakla ilgilidir. Bu modül temel koruma şemaları ve uygulamaları, dijital röleler için işaret koşullandırmaya giriş konularını kapsayacaktır. Konun uygulası letim hattı / besleyici koruma problemi göz önüne alınarak verilecektir ve rölelerin düzgün bir şekilde ayarlanması ve koordine edilmesi zorundalığı mühendislik uygulaması bakış açısından ele alınacaktır.

Koordinatörleri
Ramazan Çağlar
Dersin Dili
İngilizce
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2024