Hoşgeldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Fen Bilimleri Enstitüsü / SRM 511E - Seramik Malzemelerin Karakterizasyonu I
 

SRM 511E - Seramik Malzemelerin Karakterizasyonu I

Dersin Amaçları

) Seramik malzemelerin karakterizasyonunda ihtiyaç duyulan temel özelliklerin gerek üretim aşaması ve sonrası için anlatmak.
2) Temel toz özellikleri ve bu özelliklerin tespitinde kullanılan karakterizasyon yöntemlerini öğretmek.
3) Temel yoğunluk ve porozite kavramlarını ve yoğunluk ölçüm yöntemleri öğretmek
4) Seramik malzemelere uygulanan farklı mikroskobik inceleme tekniklerini anlatmak
5) Seramik malzemelerin karakterizasyonunda kullanılan diğer yöntemlerin (kırınım yöntemleri, hasarsız inceleme, kimyasal ve bileşimsel inceleme, temel mekanik özelliklerin tespiti, temel ısıl özellikler ve tespiti, temel optik  özellikler ve tespiti, temel elektriksel  özellikler ve tespiti, temel manyetik özellikler ve tespiti, seramik malzemelerin korozyon ve bozunma özellikleri ve tespiti) ve alternatif yaklaşımları öğretmek.

Dersin Tanımı

Seramik malzemelerin karakterizasyonunda ihtiyaç duyulan temel özelliklerin üretim aşaması ve sonrası için sınıflandırılması. Temel toz özellikleri ve bu özelliklerin tespitinde kullanılan karakterizasyon yöntemleri. Temel yoğunluk ve porozite tanımları ve yoğunluk ölçüm yöntemleri. Seramik malzemelere uygulanan mikroskobik inceleme teknikleri. Seramik malzemelerin karakterizasyonunda kullanılan diğer yöntemler: kırınım yöntemleri, hasarsız inceleme, kimyasal ve bileşimsel inceleme, temel mekanik özelliklerin tespiti, temel ısıl özellikler ve tespiti, temel optik  özellikler ve tespiti, temel elektriksel  özellikler ve tespiti, temel manyetik özellikler ve tespiti, seramik malzemelerin korozyon ve bozunma özellikleri ve tespiti, ileri seramik malzemelerin karakterizasyonunda alternatif yaklaşımlar.

Koordinatörleri
Filiz Şahin
Dersin Dili
İngilizce
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2022