Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Fen Bilimleri Enstitüsü / SBP 604E / Dersin Bilgileri
 

Dersin Bilgileri

Dersin Adı
Türkçe Kalkınma Planlaması
İngilizce Development Planning
Dersin Kodu
SBP 604E Kredi Ders
(saat/hafta)
Uygulama
(saat/hafta)
Labratuvar
(saat/hafta)
Dönem -
3 3 - -
Dersin Dili İngilizce
Dersin Koordinatörü Emine Ferhan Gezici Korten
Dersin Amaçları Kalkınma/gelişmede mekanın rolünü kavramak

Bölge ve ülkeler arasındaki gelişme farklarını neden ve sonuçları ile kavramak

Farklı gelişme düzeylerindeki ülke/bölge/kent örneklerinde gelişme dinamiklerini tartışmak

Gelişmenin geçmişten bugüne değişen içeriğini anlamak
Dersin Tanımı xxxx
Dersin Çıktıları Yüksek lisans yeterliliklerine dayalı olarak, alanındaki güncel ve ileri düzeydeki bilgileri özgün düşünce ve/veya araştırma ile uzmanlık düzeyinde geliştirebilme, derinleştirebilme ve alanına yenilik getirecek özgün tanımlara ulaşabilme (bilgi).

Yeni ve karmaşık düşüncelerin eleştirel analizini, sentezini ve değerlendirmesini yapabilme (beceri)

Alanına yenilik getiren, yeni bir düşünce, yöntem, tasarım ve/veya uygulama geliştirebilme ya da bilinen bir düşünce, yöntem, tasarım ve/veya uygulamayı farklı bir alana uygulayabilme, özgün bir konuyu araştırabilme, kavrayabilme tasarlayabilme, uyarlayabilme ve uygulayabilme (beceri)

Alanına yenilik getiren, yeni bir düşünce, yöntem, tasarım ve/veya uygulama geliştiren ya da bilinen bir düşünce, yöntem, tasarım ve/veya uygulamayı farklı bir alana uygulayan özgün bir çalışmayı bağımsız olarak gerçekleştirerek alanındaki ilerlemeye katkıda bulunabilme (Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği)

Uluslararası platformlarda, uzman kişiler ile alanındaki konuların tartışılmasında özgün görüşlerini savunabilme ve alanındaki yetkinliğini gösteren etkili bir iletişim kurabilme (İletişim ve Sosyal Yetkinlik)
Önkoşullar
Gereken Olanaklar
Diğer
Ders Kitabı
Diğer Referanslar Meier, G.M. and Stiglitz, J.E. (2001), Frontiers of Development Economics- The Future in Perspective, Oxford Un. Press. (Chapter: The Old Generation of Development Economics and the New) (What is Development about? pp.506) (Historical Perspectives on Development, pp.301)

Thorbecke, E. (2000) The Evolution of the Development Doctrine and the Role of Foreign Aid, 1950-2000; Foreign Aid and Development, London: Routledge.

Storper, M. (ed.by) (2013) Keys to the City: How Economic, Institutional, Social Interaction and Politics Shape Development, (Chapter 1: Cities and Regions in the Twenty First Century: Why Do they develop and change?, pp. 1-11).

Gyuris,F. (2014) The Political Discourse of Spatial Disparities, Springer.
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2022