Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Fen Bilimleri Enstitüsü / CKY 549 - Taşıyıcı Sistem Tasarımı
 

CKY 549 - Taşıyıcı Sistem Tasarımı

Dersin Amaçları

Tüm taşıyıcı sistem türlerini tanıtmak, taşıyıcı sistem tasarım aşamalarını ve taşıyıcı sistem düzenleme ilkelerini öğretmek.
Betonarme, çelik, karma, yığma ve ahşap taşıyıcı sistemler ve bunların tasarım esasları hakkında kapsamlı bilgi vermek.
Taşıyıcı sistemlerin düzenlemesinde deprem yönetmeliğinin getirdiği sınırlamalar ile deprem yönetmeliği esaslarının tanıtılması.
Değişik taşıyıcı sistem çözüm uygulamalarının tanıtılması ve taşıyıcı sistem çözümlerinin geliştirilmesi.

Dersin Tanımı

Taşıyıcı Sistemlerin Tanıtılması. Tasarım Aşamaları. Uygulama Projesi. Yükler. Genel Taşıyıcı Sistem Tasarım İlkeleri. Derzler. Betonarme Taşıyıcı Sistem Düzenleme Esasları. Betonarme Yüksek Binalar, Yatay Yüklere Göre Tasarım. Betonarme Yapılar için Deprem Yönetmeliği Esasları. Çelik Yapılarda Taşıyıcı Sistem Düzenleme Esasları. Çelik Yapıların Yatay Yüklere Göre Tasarımı. Çelik Yapılar için Deprem Yönetmeliği Esasları. Karma Yapılarda Taşıyıcı Sistem Düzenleme Esasları. Yığma Yapılarda Taşıyıcı Sistem Düzenleme Esasları. Yığma Yapılar için Deprem Yönetmeliği Esasları. Ahşap Yapılarda Taşıyıcı Sistem Düzenleme Esasları. Ahşap Yapılar için Deprem Yönetmeliği Esasları. Değişik Taşıyıcı Sistem Çözüm Uygulamalardan Örnekler ve Taşıyıcı Sistem Çözümlerinin Geliştirilmesi.

Koordinatörleri
Necdet Torunbalcı
Dersin Dili
Türkçe
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2023