Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Fen Bilimleri Enstitüsü / NSE 518E / Dersin Bilgileri
 

Dersin Bilgileri

Dersin Adı
Türkçe Gıdalarda nanoteknikler ve nanouygulamalar
İngilizce Nanotech.&Nanoapplic.in food
Dersin Kodu
NSE 518E Kredi Ders
(saat/hafta)
Uygulama
(saat/hafta)
Labratuvar
(saat/hafta)
Dönem -
3 3 - -
Dersin Dili İngilizce
Dersin Koordinatörü Filiz Altay
Dersin Amaçları Bu derste öğrencilere gıdalarda nanoteknik ve uygulamaları hakkında temel bilgiler, prensipler ve yeni gelişmeler verilecektir. Bunu yapmak için, nano düzeydeki teknolojiler, karakterizasyon ve buna ilavaten biyonanoteknoloji uygulamaları öğretilecektir. Gıdalarda nanobilim, nanoteknoloji ve biyonanoteknolojideki gelişmeler ve bunların insan sağlığı ve çevre üzerine etkileri açıklanacaktır.
Dersin Tanımı Nanobilim ve nanoteknolojiye giriş; nanoteknolojinin gıda endüstrisindeki uygulamaları; nanopatikül yapımı; nano-emülsiyonlar, nanojeller, nanobileşimler ve nano düzeyde yapılandırılmış maddeler ve bunların uygulamaları; gıda biyopolimerlerinin nano düzeyde özellikleri; gıdalarda nanoteknikler; gıdalarda nanosensörler; gıdalarda biyonanoteknoloji uygulamaları; antimikrobiyal nanomaddeler; fonksiyonel nanomaddeler, insan sağlığı ve çevre üzerine etkiler ve kısıtlamalar; gıda nanoteknolojisinde yeni yaklaşımlar
Dersin Çıktıları Bu dersi başarıyla tamamlayan yüksek lisans öğrencileri aşağıdaki konularda bilgi, beceri ve yetkinlik kazanırlar;
1) Gıda alanında nanoteknoloji uygulamaları ve teknikleri hakkında temel bilgi, prensip ve yeni gelişmeler
2) Gıda alanında nano düzeydeki teknoloji ve karakterizasyon çalışmaları, biyoteknolojideki uygulamalar
3) Nanosensörlerin gıda alanında kullanılması
4) Nanoteknolojinin insan ve çevre sağlığı üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Önkoşullar Yok
Gereken Olanaklar
Diğer
Ders Kitabı SCHWARTZ, J., CONTESCU, C., PUTYERA, C., ENCYCLOPEDIA OF NANOSCIENCE AND NANOTECHNOLOGY, MARCEL DEKKER, INC. NY, 2004.
Diğer Referanslar 1. HESTER, R.E., HARRISON, R., NANOTECHNOLOGY: CONSEQUENCES FOR HUMAN HEALTH AND THE ENVIRONMENT, 2007.
2. REHM, B.H.A., .MICROBIAL BIONANOTECHNOLOGY. HORIZON BIOSICENCE, GREAT BRITAIN, 2006.
3. NEWELL-MCGLOUGHLIN, M., RE, M., THE EVOLUTION OF BIOTECHNOLOGY FROM NATUFIANS TO NANOTECHNOLOGY, SPRINGER, THE NETHERLANDS, 2006.
4. KUN, L.Y., MICROBIAL BIOTECHNOLOGY. PRINCIPLES AND APPLICATIONS, 2ND EDITION, WORLD SCIENTIFIC PUBLISHING CO. PTE. LTD., SINGAPORE, 2006.
5. SCHWARTZ, J., CONTESCU, C., PUTYERA, C., ENCYCLOPEDIA OF NANOSCIENCE AND NANOTECHNOLOGY, MARCEL DEKKER, INC. NY, 2004.
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2022