Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Fen Bilimleri Enstitüsü / DUM 624E - Denizcilikte Modelleme ve Simülasyon
 

DUM 624E - Denizcilikte Modelleme ve Simülasyon

Dersin Amaçları

Modelleme ve simülasyon (M&S) metodolojileri, teorik ve endüstriyel uygulamalar ile detaylı biçimde çalışılması ve öğrencilere ilgili konular öğretilerek M&S uygulamaları yapabilmelerinin sağlanması.
Zaman ve konum içinde işleyen ve bileşenleri ile etkileşim halinde olan sistem (ünite, işlev, olay vb.) içinde model, uygulama ve teorik olarak sistemi basitçe temsil ederek simülasyon uygulaması ile sistemin davranışının anlaşılmasını sağlamak.
M&S kavramlarının teorik yönleri ve özellikle denizcilik endüstrisinde uygulamalarını; tümevarım modellemesi, davranış modellemesi, algılayıcı modellemesi, dağıtılmış simülasyonlar ve simülasyon bazlı optimizasyonu ve analizinin öğretilmesi.

Dersin Tanımı

Modelleme ve Simülasyon (M&S) yöntemleri, Mühendislik problemlerinde modelleme ve analiz ile çözüm metotları ve simülasyonlarda kullanımı, Ayrık-zaman modellemesi. Markov vektör ile Monte Karlo simülasyonlarına giriş. Kontrol simülasyonları ve dinamik simülasyonlar kavramları. Akıllı sistemler, 2 ve 3 boyutlu simülasyon uygulamalar ile simülatör geliştirilmesi konusunda bilgi ve becerinin artırılması, Kullanıcı arabirimi ve simülasyon arayüzleri, M&S’a bağlı karar destek sistemleri.

Koordinatörleri
Hakan Demirel
Hakan Demirel
Dersin Dili
İngilizce
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2023