Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Fen Bilimleri Enstitüsü / PET 511E / Dersin Bilgileri
 

Dersin Bilgileri

Dersin Adı
Türkçe İleri Sondaj Mühendisliği
İngilizce Advanced Drilling Engineering
Dersin Kodu
PET 511E Kredi Ders
(saat/hafta)
Uygulama
(saat/hafta)
Labratuvar
(saat/hafta)
Dönem -
3 3 - -
Dersin Dili İngilizce
Dersin Koordinatörü Gürşat Altun
Dersin Amaçları Petrol, doğal gaz ve jeotermal kuyuların üretime alınabilmeleri, bu kuyuların başarılı bir şekilde sondajlarının yapılması ve tamamlanmasına bağlıdır. Sondaj sırasında kuyu ve formasyon arasındaki dengeyi sağlayan sondaj çamuru, diğer bir deyişle sondaj hidroliği kuyunun güvenli bir şekilde tamamlanması açısından önem taşımaktadır. Sondaj endüstrisindeki teknolojik gelişmeler, yeni sondaj teknikleri, sondaj hidroliği, kuyu kontrolu teknolojisi ve uygulamalarının ayrıntılı olarak incelenmesi gerekmektedir. Bu derste, lisans seviyesinde genel olarak verilen konular ayrıntılı olarak incelenecek, değişik koşullar için sondaj hidroliği dizaynı, optimizasyonu ve uygulanabilirliği Türkiye rezervuarlarıda göz önüne alınarak işlenecektir.
Dersin Tanımı Reolojik modelleri de içeren sondaj hidroliğinin ileri derecede bir çalışması. Borularda ve anülüste Newtonian olmayan akış; Rotasyonal viskometre; Jet matkaplarda jetlerin seçimi; Kuyu kontrolü operasyonları; İniş/çıkış basınçları ve kesinti taşınımı. Sondaj operasyonlarında akışla ilgili çeşitli akış problemlerinin bilgisayarla modellenmesi ve sondaj sırasında ölçme teknolojisi incelemesi. Hafif çamur sondaj teknikleri ve uygulaması. Derin sularda sondaj hidroliğinin incelenmesi. Formasyon gözenek basıncı; gözenek basıncını tahmin eden yöntemler; kuyu loglarının kullanılmasıyla formasyon basıncının doğrulanması; Formasyon çatlatma direnci; çatlatma basıncını tahmin eden yöntemler; çatlatma basıncının doğrulanması.
Dersin Çıktıları
Önkoşullar PET331 Sondaj Mühendisliği I
Gereken Olanaklar
Diğer
Ders Kitabı Bourgoyne, A.T., Chenevert, M.E., Millheim, K.K., and Young, F.S., 1991. Applied Drilling Engineering, SPE Textbook Series, Vol.2.
Diğer Referanslar 1. Underbalanced Drilling Manual, Published by Gas Research Institude, Chicago, Illinois, 1997.
2. Devereux, S., 1998. Practical Well Planning and Drilling Manual, Penn Well, Tulsa Oklahoma, USA.
3. Abel, L.W., Bowden, J.R., and Campbell, P.J., 1994. Firefighting and Blowout Control, Wild Well Control Inc., Spring, Texas, USA.
4. Bourgoyne. A.T. et all., 1999. Pore Pressure and Fracture Gradients, SPE Reprint Series no. 49, SPE, Dallas
5. Bourgoyne. A.T. et all., 1996. Well Control, SPE Reprint Series no. 42, SPE, Dallas.
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2022