Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Fen Bilimleri Enstitüsü / MAD 504E - İleri Çimento Teknolojisi
 

MAD 504E - İleri Çimento Teknolojisi

Dersin Amaçları

Çimento Üretim Teknolojisinde; nihai ürün kalitesini artırıcı ve enerji tüketimini minimize eden mevcut sistemlerin incelenmesi ve yeni gelişmelerin tanıtılması amaçlanmaktadır. Türkiye, 38 milyon ton/yıl üretim miktarı ile Avrupa da birinci, Dünyada yedinci sıradadır. Ülke ekonomisinde lokomotif sektörlerden biri olan bu sektör için ileri çimento üretim teknolojilerini takip eden teknik elamanların yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Dersin Tanımı

Çimento hammaddeleri, üretim planlaması, homojenasyon ve stoklama; Delme-patlatma, yükleme ve nakliyat, reklamasyon; Kırma prensipleri, kırıcılar, kırma sistemlerinin seçimi; Hammadde öğütme sistemleri, enerji tüketimini etkileyen faktörler; Kurutma teknolojisi, silo ve besleyiciler ve tasarımları, hammadde homojenasyonu;

Klinker pişirme ve soğutma prosesleri; Kalite kontrol formülleri, hammadde karışım hesaplamaları

Fırın verimliliği ve performansı, ısı balansı, fırın tasarımı ve işletmesi;

Çimento öğütme prosesi; Boyut küçültme metotları ve prosesler, öğütme enerjisi ve verimlilik teorileri; Boyut küçültme eğrileri, boyut küçültme proseslerinin optimizasyonu; Çimento öğütme sistemleri, separasyon prensipleri, separatörler, separatör tasarımı ve seçim kriterleri; Öğütme katkı maddeleri ve çimentoda incelik.

Koordinatörleri
Hasan Ergin
Dersin Dili
İngilizce
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2024