Hoşgeldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Fen Bilimleri Enstitüsü / YAP 509E - Yönetim Matematiği
 

YAP 509E - Yönetim Matematiği

Dersin Amaçları

İş hayatı riskler ve belirsizlikler içermektedir. İş hayatında çalışan profesyoneller bu şartlar altında karar vermek zorunda kalmaktadırlar. Bu dersin amacı karar vericilere aşağıdaki alanlar konusunda bilgi vermektir:
1) Temel istatistik prensipleri,
2) Temel olasılık prensipleri,
3) İş hayatlarında karar vermeye yardımcı olacak karar destek araçları ve bu araçların inşaat yönetimi alanındaki uyulamaları.

Dersin Tanımı

Matematik İstatistik : Ortalama,Standart Sapma, Varyans analizleri, Olasılık: Temel Kavramlar, Dağılım Fonksiyonları (Poisson,Binominal Dağılım), Olasılık: Dağılım Fonksiyonları (Normal Dağılım), Stokastik Süreç: Rasgele Değişken Dizisi, Poisson Süreci, Markov Zincirleri, Oyun Teorisi: Matris Oyunları, Stratejiler, Tam Tanımlı Oyunlar, Karar Teorisi: Optimal Karar ve Testler, Uygulamalar, Kuyruk Teorisi : Lineer Programlama, Benzetim (Simülasyon) : Modeller ve Sınıflandırma, Benzetim Deneylerinin (Bilgisayar) Tasarımı ve veri Analizleri, Benzetim (Simülasyon) :Rasgele Sayılar Üretilmesi ve ilgili (İstatistiksel) Testler, Zaman Serileri: Trendler ve Rasgele Değişimler, Tahminler ve Analizler, Periyot Seçimi

Koordinatörleri
Murat Kuruoğlu
Dersin Dili
Türkçe
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2021