Hoşgeldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / İnşaat Fakültesi / JDF 274E / Dersin Bilgileri
 

Dersin Bilgileri

Dersin Adı
Türkçe Geomatik Mühendisliğinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
İngilizce Occupational Health&Safety in Geomatics Engineering
Dersin Kodu
JDF 274E Kredi Ders
(saat/hafta)
Uygulama
(saat/hafta)
Labratuvar
(saat/hafta)
Dönem 4
1 1 - -
Dersin Dili İngilizce
Dersin Koordinatörü Mustafa Tevfik Özlüdemir
Dersin Amaçları - Öğrencilerimizin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki yasa ve yönetmeliklerin öngördüğü yükümlülükleri ve standartları taşıyacak özelliklerle donatılması,
- Görev yaptıkları kurumda ya da işyerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği organizasyonlarını kurma/yeralma/yönetme becerisi kazandırılması,
Dersin Tanımı Geomatik Mühendisleri için işçi sağlığı ve iş güvenliği (ISIG) kavramları, önemi, bileşenleri, yasa, yönetmelik,ilgili mevzuat ve standartlar hakkında bilgi verilmesi, genç mühendis adaylarında bir güvenlik kültürü oluşturulması, iş kazaları nedenleri ve önlemleri konularında bilgilendirilmesi, sorumluluk ve yükümlülükler hakkında bir farkındalık yaratılarak bireysel ve kurumsal görev alanlarının tanımlanmasına çalışılacaktır.
Dersin Çıktıları Bu dersi başarıyla tamamlayan öğrenciler;
a. Geomatik mühendisliği hizmet alanı içerisinde mesleki etik sorumluluk bilinci ile işyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliğinin gerektirdiği yasal ve insani sistem ve organizasyonları kurma/yeralma/yönetme becerisine sahip olacaklardır.
b. başta kendileri olmak üzere, birlikte çalıştıkları meslektaşlarının, işçilerinin sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamında hizmet verebilmeleri için gerekli koşulların ve önlemlerin alınması ve uygulanması konularında bilinçli davranacaklardır.
Önkoşullar
Gereken Olanaklar
Diğer
Ders Kitabı
Diğer Referanslar
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2020