Hoşgeldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / İnşaat Fakültesi / YIP 516E / Dersin Bilgileri
 

Dersin Bilgileri

Dersin Adı
Türkçe Maliyet Yönetimi
İngilizce Cost Management
Dersin Kodu
YIP 516E Kredi Ders
(saat/hafta)
Uygulama
(saat/hafta)
Labratuvar
(saat/hafta)
Dönem -
3 3 - -
Dersin Dili İngilizce
Dersin Koordinatörü Esin Ergen Pehlevan
Dersin Amaçları Proje Yönetimi çerçevesinde Yapı İşletmesi Lisansüstü programının önemli bir konusunu kapsamaktadır. Projenin başarısı etkin maliyet denetimine büyük ölçüde bağlıdır. İnşaatın her evresinde maliyet yönetiminin başarılı uygulanması, gerçekleşen ve olası maliyetlerin, risk ve kalite yönetimi bağlamında incelenmesi büyük bir zorunluluktur. Bu düzenlemede Yapı İşletmesinde çok büyük önemi olan risk ve kalite yönetimleri de ders programında yer almaktadır.
Dersin Tanımı Türkiye'deki İnşaat Sözleşmelerine Giriş (Sözleşme Tür ve Esasları, Sözleşme Evrakı, Bayındırlık Bakanlığı İnşaatlarının kontrolü), Maliyet Yönetimine giriş (Hazırlık, Tasarım, İhale ve İnşaat Aşamalarında İletişim Sistemi)

Maliyet Yönetimi (Teklif Değerlendirme, Toplantı ve Gündem düzeni, Rapor ve Kayıt Evrakı, PY Görevleri), Maliyet Yönetimi (Kalite Kontrol, Onay ve Değişikliklerin Değerlendirilmesi, İş Güvenliği), Maliyet Yönetimi (Nakit Akışı ve Hakediş Ödemeleri, Malzeme Siparişleri, Ek Ödeme Talepleri, İşletme ve Bakım Düzeninin Kurulması), İnşaat Üretim ve Maliyet Fonksiyonları, Ussallaşma, Maliyet Planlama ve Denetim Yöntemleri, Süre ve Kalite yönetimi ile Sözleşme ve İş Güvenliği Uygulamasında Maliyet Yönetimine dair hususlar, Maliyet Yönetiminde KSP Yöntemi, Değerlendirme (Değer Analizi
Dersin Çıktıları
Önkoşullar
Gereken Olanaklar
Diğer
Ders Kitabı
Diğer Referanslar
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2020