Hoşgeldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Kimya-Metalurji Fakültesi / KMM 211E / Dersin Bilgileri
 

Dersin Bilgileri

Dersin Adı
Türkçe Kütle ve Enerji Denklikleri
İngilizce Mass and Energy Balances
Dersin Kodu
KMM 211E Kredi Ders
(saat/hafta)
Uygulama
(saat/hafta)
Labratuvar
(saat/hafta)
Dönem -
3 3 - -
Dersin Dili İngilizce
Dersin Koordinatörü Melek Mümine Erol Taygun
Dersin Amaçları 1. Öğrencilere bir proses ve operasyonun kütle ve enerji denkliklerini kurmak için gereken bilgi ve becerileri kazandırmak.(1,2)
2. Öğrencilerin bir problemi akım şeması üstünde giriş/çıkış akımlarının ve gerekli bilgilerin gösterildiği bir akım şeması halinde tanımlayabilme becerilerini geliştirmek. (1-3)
3. Öğrencilere çeşitli kimyasal prosesler hakkında bilgi kazandırmak.(1-3)

4. Öğrencilere problem çözümünde bilgisayar ve çeşitli yazılımları kullanma becerisi kazandırmak. (4)
Dersin Tanımı Proses ve operasyonlarda kütle dengesi, gaz ve gaz-buhar karışımlarının P-V-T özellikleri, proses ve operasyonlarda enerji dengesi, kütle ve enerji denkliklerinin birlikte çözümü.
Dersin Çıktıları 1. Geri dönüşlü, çok kademeli, dıştan dolanımlı sistemleri de içeren fiziksel ve kimyasal proseslerin kütle dengesi eşitliklerini kurup çözebileceklerdir. (1-3)
2. Proseslerde gerekli olan tüm akım ve akım bileşenlerinin fiziksel ve kimyasal özelliklerini, gaz kanunları, reaksiyon stokiometresi, buhar-sıvı dengesi eşitliklerini kullanarak belirleyebileceklerdir.(1-3)
3. Adyabatik nemlendirme, karıştırma gibi bazı özel proseslerde kütle ve enerji denkliklerini kurup çözebileceklerdir. (1-3)
4. Kütle ve enerji denklikleri problemlerinin çözümünde bilişim teknolojilerini ve çeşitli yazılımları kullanabileceklerdir. (6)
Önkoşullar
Gereken Olanaklar
Diğer
Ders Kitabı
Diğer Referanslar
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2020