Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Mimarlık Fakültesi / MIM 4902 / Dersin Bilgileri
 

Dersin Bilgileri

Dersin Adı
Türkçe Diploma Projesi
İngilizce Diploma Project
Dersin Kodu
MIM 4902 Kredi Ders
(saat/hafta)
Uygulama
(saat/hafta)
Labratuvar
(saat/hafta)
Dönem -
12 - - -
Dersin Dili Türkçe
Dersin Koordinatörü Meryem Birgül Çolakoğlu
Emirhan Kurtuluş
Hatice İpek Avanoğlu
Dersin Amaçları Diploma Projesinin amacı; öğrencinin Mimarlık Bölümündeki eğitim-öğretimine ve dahil olduğu disipline yönelik bilgi ve becerisinin yeterli düzeyde olduğunu, mesleki yetkinliğe eriştiğini kanıtlayan çalışmasını kendi üretimi ile ve beklenen sürede ortaya koymasıdır. Bir yandan da örgün mimarlık eğitiminin son aşaması olan Diploma Projesi süresince karşılıklı yorum ve eleştiriler ile sağlanan etkileşim ortamının, mimar unvanını almaya aday mimarlık öğrencisinin alana yönelik düşünsel ve pratik yaklaşımına katkı koymayı sürdürmesi amaçlanmaktadır. Diploma Projesi, konusu ve bağlamına ilişkin bir çerçevede yapılan araştırma ve analiz çalışmalarını da kapsamakla beraber, nihai olarak beklenenleri karşılayan bir mimari ürünün ortaya konacağı bir proje üretimidir. Diploma Projesi süreci; 3 ara jüri oturumu, yarıyıl sonu jüri oturumu ve eskiz sınavı olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Sürece ilişkin kavramlar aşağıda açıklanmıştır.
Dersin Tanımı öğretimine ve dahil olduğu disipline yönelik bilgi ve becerisinin yeterli düzeyde olduğunu, mesleki yetkinliğe eriştiğini kanıtlayan çalışmasını kendi üretimi ile ve beklenen sürede ortaya koymasıdır. Bir yandan da örgün mimarlık eğitiminin son aşaması olan Diploma Projesi süresince karşılıklı yorum ve eleştiriler ile sağlanan etkileşim ortamının, mimar unvanını almaya aday mimarlık öğrencisinin alana yönelik düşünsel ve pratik yaklaşımına katkı koymayı sürdürmesi amaçlanmaktadır. Diploma Projesi, konusu ve bağlamına ilişkin bir çerçevede yapılan araştırma ve analiz çalışmalarını da kapsamakla beraber, nihai olarak beklenenleri karşılayan bir mimari ürünün ortaya konacağı bir proje üretimidir. Diploma Projesi süreci; 3 ara jüri oturumu, yarıyıl sonu jüri oturumu ve eskiz sınavı olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Sürece ilişkin kavramlar aşağıda açıklanmıştır.
Dersin Çıktıları öğretimine ve dahil olduğu disipline yönelik bilgi ve becerisinin yeterli düzeyde olduğunu, mesleki yetkinliğe eriştiğini kanıtlayan çalışmasını kendi üretimi ile ve beklenen sürede ortaya koymasıdır. Bir yandan da örgün mimarlık eğitiminin son aşaması olan Diploma Projesi süresince karşılıklı yorum ve eleştiriler ile sağlanan etkileşim ortamının, mimar unvanını almaya aday mimarlık öğrencisinin alana yönelik düşünsel ve pratik yaklaşımına katkı koymayı sürdürmesi amaçlanmaktadır. Diploma Projesi, konusu ve bağlamına ilişkin bir çerçevede yapılan araştırma ve analiz çalışmalarını da kapsamakla beraber, nihai olarak beklenenleri karşılayan bir mimari ürünün ortaya konacağı bir proje üretimidir. Diploma Projesi süreci; 3 ara jüri oturumu, yarıyıl sonu jüri oturumu ve eskiz sınavı olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Sürece ilişkin kavramlar aşağıda açıklanmıştır.
Önkoşullar Öğrencinin bağlı olduğu ders planında bulunan Bitirme Çalışması (MIM 492, MIM 492E) veya Diploma Projesi (MIM 4902, MIM 4902E) ön şartlarını ve Senato tarafından belirlenen ‘Diğer Şartları’ sağlamış olması gerekmektedir. Bu esaslarda yazılı olmayan genel kurallar için Diploma Projesi alınması, teslimi ve sınavları ile ilgili “Senato Esasları” geçerlidir.
Gereken Olanaklar
Diğer
Ders Kitabı
Diğer Referanslar
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2024