Hoşgeldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Türk Musikisi Devlet Konservatuarı / MUZ 301E - MÜZİK TARİHİ V
 

MUZ 301E - MÜZİK TARİHİ V

Dersin Amaçları

Müziği kültürün b i r parçası olarak değerlendirmeyi öğrenmek,
? Çağdaş gelişmelere paralel olarak müziğin gelişimi ve değişimi ve insan-
müzik ilişkisi ile ilgili bilgi edinmek,
? Müzik tarihi içinde kültür kavramı ve bu kavramların Antik dönemden itibaren
Akdeniz’de bulunan uygarlıklardan günümüze toplum içindeki sosyal, mitolojik, dinsel ve eğitsel amaçlarla süregelen işlevini, gelişim ve değişim sürecini öğrenmek.
? Avrupa Müziği ve Türk Makam Müziği’ni teknik, tarihsel ve kültürel olarak Orta Asya’dan Balkanlara ve Avrupa’ya kadar yayılan bir coğrafya içinde tarihi belgeler ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmek.
? Ulusal ve uluslararası alanda sunum becerisi kazanma.

Dersin Tanımı

Klasik dönem. 18. yüzyıl Avrupa’sında sosyal ve kültürel hayatın değerlendirilmesi ve müziğin bu dönemdeki konumu hakkında bilgilendirme. Klasik dönem bestecileri: Haydn, Mozart, Beethoven. Klasik dönem ve form anlayışı: Senfoni, konçerto, sonat, oda müziği. Romantik dönem. 19. yüzyıl Avrupa’sında sosyal ve kültürel hayatın değerlendirilmesi ve müziğin bu dönemdeki konumu hakkında bilgilendirme. Romantik dönem bestecileri: Weber, Spohr, Schubert, Berlioz, Mendelssohn, Schuman, Liszt. Operadaki gelişmelerin incelenmesi. Müzikte ulusal akımlar ve besteciler: Chopin, Smetana, Dvorjak, Janacek, Wagner, Verdi, Brahms, Bruckner, Rubinstein, Thchaikovsky. 19. yüzyılda İskandinav müzik kültürü. Son romantikler: G. Mahler, R. Strauss, Hugo Wolf, Max Reger.

Koordinatörleri
Atilla Coşkun Toksoy
Atilla Coşkun Toksoy
Dersin Dili
İngilizce
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2020