Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / İTÜ Yabancı Diller Yüksekokulu / ING 112A - English 2
 

ING 112A - English 2

Dersin Amaçları

Bu dersin genel amacı, öğrencilere akademik yazı yazma becerisi kazandırmak; bunu yaparken de kaynak metinleri etkin biçimde okuyup inceleyerek belirledikleri uygun bilgileri, oluşturacakları akademik yazının içeriğine, APA metin-içi alıntılama kurallarına dikkat ederek, intihalden uzak, akademik dürüstlükle dahil etmelerini sağlamaktır.
Okuma becerileri: 1. Konunun ana noktalarını ve alt detaylarını belirleme, 2. Yazının bakış açısı ve tonunu irdeleme, 3. Metin içinde bağlantılar kurma, 4. Genel ve özel bilgiyi ayırt etme, 5. Tartışmalı bir konunun artı ve eksi yönlerini belirleme, 6. Konu ile ilgili anahtar kelimeleri belirleme, 7. Akademik kelime hazinesini geliştirme, 8. Okurken not tutma, 9. Grafik yorumlama, 10. Eleştirel düşünme, analiz ve sentez becerilerini geliştirme
Yazma becerileri: 1. Bilgiyi tasnif etme, gruplandırma, 2. Ayrıntılı yazı planı/taslağı oluşturma, 3. Paragrafta giriş, açıklama, örneklendirme ve sonuç cümleleri yazma, 4. Metin-içi alıntılama yöntemlerini (tırnak içinde alıntılama, açımlama, özetleme) doğru uygulama, 5.Tartışmalı bir konunun iki yönünü de ele alan bir format dahilinde tartışma kompozisyonu yazma, 6. Kompozisyondaki fikirleri akademik metin analizi sonucu elde edilen bulgularla destekleme, 7. Yazarken akademik bir ton, konunun gerektirdiği kelime seçimi ve gerekli geçiş/bağlaç terimlerini kullanarak uygun organizasyon ve içerikle akıcı ve bütünlüklü bir yazı yazma.
Konuşma becerileri: 1. Sınıf içi grup çalışması yapma 2. Grup olarak belirli bir konuda beyin fırtınası yapma, 3. Geliştirilen fikirleri sınıf içinde gruplara ayrılıp tartışma.

Dersin Tanımı

İİngilizce 112 dersinde öğrenciler, kaynak metinleri okuma ve ayrıntılı inceleme, içeriğindeki genel ve özel bilgiyi ayırt etme ve belirledikleri özel bilgileri kullanarak kendilerine verilen konuda uygun metin-içi alıntılama yöntemlerini içeren akademik bir yazı yazma becerilerini geliştirirler. Kaynak metin analizi yapma, uygun bilgiyi ve uygun alıntılama yöntemini belirleme (tırnak içinde alıntılama, açımlama ve özetleme), grafik yorumlama, yapısal/örüntüye uygun tanım cümlesi yazma, planlama ve taslak oluşturma becerileri edinen öğrenciler, ödevlerde ve sınavlarda, bu becerileri uyguladıkları ve APA alıntılama kurallarına uygun paragraf ve tartışma kompozisyonu yazarlar. Ayrıca, okudukları metinleri sınıf içerisinde sözel olarak tartışırlar.

Koordinatörleri
Zeynep Kurular
Zeynep Kurular
Dersin Dili
İngilizce
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2022