Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Elektrik-Elektronik Fakültesi / ELK 331 / Dersin Bilgileri
 

Dersin Bilgileri

Dersin Adı
Türkçe Güç Elektroniği Devreleri
İngilizce Power Electronic Circuits
Dersin Kodu
ELK 331 Kredi Ders
(saat/hafta)
Uygulama
(saat/hafta)
Labratuvar
(saat/hafta)
Dönem -
3 - - -
Dersin Dili Türkçe
Dersin Koordinatörü Deniz Yıldırım
Dersin Amaçları Elektrik enerjisi evlerde ve sanayide küçük güçlerden yüksek güçlere kadar bir çok uygulamada yaygın olarak günlük yaşamımızın her safhasında kullanılmaktadır. Güç elektroniğinin ana amacı elektrik enerjisinin kalitesini ve kullanılabilirliğini arttırmaktır. Enerjinin verimli kullanılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının (rüzgar, günes,, dalga, vb) devreye girmesi ile dünyamızın kısıtlı enerji kaynaklarının korunması mümkün olacaktır. Güç elektroniği bu hedeflere ulaşmamız için gereken elektrik enerjisi dönüşüm teknikleri konularını incelemektedir.
Dersin Tanımı Anahtarlama devreleri ve güç elektroniğinin temel konuları. Diyot, SCR, Triyak, GTO, BJT, MOSFET, IGBT, MCT'nin çalışma karakteristikleri. Kontrollü ve kontrolsüz bir ve üç fazlı doğrultucular. DA kıyıcılar. AA kıyıcılar. Doğrudan frekans dönüştürücüler. Bir ve üç fazlı eviriciler, darbe genişlik modülasyonu ve gerilim regülasyonu.
Dersin Çıktıları Students will have a basic knowledge of operation principles of major power electronics circuit types such as rectifiers, inverters, DC and AC choppers.
Önkoşullar There is no pre-requisite(s) for this course, however, your success in this course heavily depends on the good knowledge of the following topics:

1. Steady-state and transient analysis of linear electric circuits containing resistors, inductors, and capacitors.
2. The behavior of RLC circuits involving switches.
3. Solution of differential equations with initial conditions.
4. Phasor analysis of AC circuits, computing RMS and average values, power factor, meaning of leading and lagging power factors.
5. Apparent, real, and reactive powers in single- and three-phase power system.
6. Algebra with complex numbers, transformation from rectangular to polar coordinate and vice-versa.

The above subjects will not be covered/explained in the class - this course assumes you have sufficient knowledge of these topics. If you feel that your background on the above material is insufficient, you are advised to take a look at your circuit's and mathematic's notes and/or books.
Gereken Olanaklar
Diğer Detayli bilgi icin
http://www.denizyildirim.org
Ders Kitabı D. W. Hart, Introduction to Power Electronics, Prentice Hall, 1997.
Diğer Referanslar 1. R. Gülgün, Güç Elektroniğine Giriş, 1987.
2. A. Kasapoğlu, Güç Elektroniği, Yıldız Üniversitesi, 1989.
3. N. Tuncay, M. Gökaşan, S. Boğosyan, Güç Elektroniği: Çeviriciler, Uygulamalar Ve Tasarım, Literatür Yayıncılık, 2007.
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2024