Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Fen Bilimleri Enstitüsü / ELK 519E / Dersin Bilgileri
 

Dersin Bilgileri

Dersin Adı
Türkçe Rezonans Güç Çeviricileri
İngilizce Resonant Power Converters
Dersin Kodu
ELK 519E Kredi Ders
(saat/hafta)
Uygulama
(saat/hafta)
Labratuvar
(saat/hafta)
Dönem -
3 3 - -
Dersin Dili İngilizce
Dersin Koordinatörü Deniz Yıldırım
Dersin Amaçları Çok yüksek frekanslarda çalışan ve yüksek güç yoğunluğuna sahip çeviricilere olan ihtiyaç, güç çeviricilerinin tasarımında resonans tekniklerinin kullanılmasını doğurmuştur. Güç yoğunluğunu arttırmak ve dolayısıyla çeviricilerin hacim ve ağırlıklarında küçültme yapılması ancak çeviricinin MHz mertebesindeki anahtarlama frekanslarında çalışması ile mümkün olabilmektedir. Darbe genişlik modülasyonu (DGM) ilkesine göre çalışan alışıla gelmiş çeviricilerin yüksek frekanslarda kullanılmasıyla oluşan anahtarlama kayıplarının artması, bu çeviricilerin verimlerini önemli derecede düşürmektedir. Rezonans çeviricilerde ise, yumuşak anahtarlama yapılarak yarı iletken elemanların sıfır gerilim ve/veya sıfır akım açma-kapama ile anahtarlama kayıpları hemen hemen yok edilmiştir. Ayrıca DGM modunda çalışan bir çeviriciye nazaran, tipik bir resonans çeviricideki sinüzoidal akım ve gerilimler düşük bir elektromanyetik etkileşim ve radyo frekansında daha az bir gürültüye sebebiyet vermektedir. Bu derste rezonans prensibine göre çalışan çeviricilerin analizine yönelik gerekli olan bilgilerin verilmesi amaçlanmaktadır.
Dersin Tanımı Introduction to resonant conversion principles, sinusoidal approximation for resonant converter analysis, averaging, state-plane analysis, series and parallel resonant converters, continuous and discontinuous conduction modes, LCC and LLC resonant converter, soft switching, zero-current switching (ZCS) and zero-voltage switching (ZVS) resonant converters, quasi-resonant square-wave converters, half-wave and full-wave ZCS quasi-resonant-switch, small-signal AC modeling, analysis of multiresonant converters, three-phase ZCS and ZVS resonant rectifiers.
Dersin Çıktıları
Önkoşullar
Gereken Olanaklar
Diğer
Ders Kitabı R. W. Erickson and D. Maksimovic, Fundamentals of Power Electronics, 2nd ed., Kluwer Academic Publishers, 2000.
Diğer Referanslar 1. S. S. Ang, A. Oliva, Power Switching Converters, Marcel Dekker, 2nd ed., 2005.
2. N. Mohan, T. M. Undeland, W. P. Robbins, Power Electronics, 3rd ed., John Wiley and Sons, 2003.
3. A. I. Pressman, Switching Power Supply Design, 2nd ed., McGraw-Hill, 1997.
4. M. K. Kazimierczuk, D. Czarkowski, Resonant Power Converters, 2nd ed., John Wiley & Sons Inc., 1995.
5. J. G. Kassakian, M. F. Schlecht, G. C. Verghese, Principles of Power Electronics, Prentice Hall, 1991.
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2024