Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Fen Bilimleri Enstitüsü / MTZ 527 - Mimari Detay Tasarımı
 

MTZ 527 - Mimari Detay Tasarımı

Dersin Amaçları

Binanın fiziki bileşenlerinin yapısı ile ilgili tasarım ilkelerini aktarmak.

Farklı işlevleri olan yapı elemanlarının tasarımına yönelik olarak bilgi toplama, ölçüt belirleme, ölçüt sınır değerleri belirleme, değerlendirme, seçim yapma, tasarım stratejileri ve sorun çözme yöntemlerini tanıtmak ve kullanılmasını sağlamak.

Tasarımcılara, tüm bina tasarlama süreci içinde, mimari düşüncenin somutlaştırılmasına ve uygulanabilir hale getirilmesine yönelik olarak yapı elemanları tasarımı becerisini kazandırmak.

Dersin Tanımı

Binanın fiziki bileşenlerinin yapısı. Bina sistemi: Yapı elemanları sistemleri, taşıyıcı sistem, servis sistemleri. Yapı elemanları tasarımında kullanılabilecek tasarlama yöntemleri. Yapı elemanları tasarımının, tüm bina tasarım süreci içindeki yeri. İşlev-yapılabilirlik-estetik-maliyet ölçütlerinin yapı elemanları tasarımında kullanılması. Malzeme–teknoloji-tasarım etkileşimi. Tasarım-yapım etkileşimi. Bütün-detay ilişkisi çerçevesinde tasarım. Mimari tasarımda kompozisyon bileşenleri olarak yapı elemanları sistemleri, taşıyıcı sistem ve servis sistemleri. Bina alt sistemleri olarak; yapı elemanları sistemleri, taşıyıcı sistem ve servis sistemlerinde anlam, iletişim, kimlik, algı, estetik boyutlar. Kuramsal bilgi aktarımı ve kuramsal bilginin kullanılabilir hale gelebilmesi için hedef konularda uygulamalar yapılması.

Koordinatörleri
Mehmet Cem Altun
Dersin Dili
Türkçe
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2024