Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Fen-Edebiyat Fakültesi / ITB 233E / Dersin Bilgileri
 

Dersin Bilgileri

Dersin Adı
Türkçe Antropoloji
İngilizce Anthropology
Dersin Kodu
ITB 233E Kredi Ders
(saat/hafta)
Uygulama
(saat/hafta)
Labratuvar
(saat/hafta)
Dönem 1
2 3 - -
Dersin Dili İngilizce
Dersin Koordinatörü Bülent Arıkan
Dersin Amaçları (1) İnsan topluluklarının evrimi sırasında çevre ile olan karmaşık ve değişken ilişki ağını öğretmek,
(2) Tarımın başlangıcından Sanayii Devrimi’ne kadar olan süreçte insan-çevre ilişkilerinin hem farklılıklar ve benzerlikler gösterdiğini öğretmek,
(3) Kültürel Ekoloji’nin hem geçmiş hem de gelecek toplumları için hangi yaşamsal konulara ışık tutabileceğini öğretmek.
Dersin Tanımı Bu ders antropoloji alanında çevresel çalışmaları iki farklı fakat birbirini tamamlayan kısmına odaklanarak inceleyecektir. Birinci olarak ekoloji-evrim perspektifi ele alınacaktır ki bu bakış açısı sosyal sistemlerdeki değişim ve stabilite ile de ilişkilidir. Dolayısıyla, ders antropolojik araştırma metodlarını da kapsayacaktır. İkinci olarak insan-çevre ilişkilerinde doğal kaynakların kullanımı, sosyo-politik gelişmeler, farklı kaynak kullanım kontrolü metodlarının oluşması gibi konuların tarihsel gelişimine ek olarak kültürlerin kaynak kullanımlarının sürdürülebilirliği de tartışılacaktır.
Dersin Çıktıları Kültürel Ekoloji’nin farklı alanları olan Davranışsal Ekoloji, Kültürel Materyalizm, Politik Ekoloji, Ekolojik Antropoloji ve Tarihsel Ekoloji dallarında uygulanan araştırma metodlarını (saha çalışması, literatür araştırması, enerji hesaplamaları, çevresel değişim analizleri) dünyadaki farklı bölgelerden örnekler vererek öğretmek, kavram-metod-örnek üçgeninde öğrencilere davranış bilimleri perspektifinden insan-çevre ilişkilerinin tarihsel değişimini göstermek.
Önkoşullar Yok
Gereken Olanaklar Yok
Diğer Yok
Ders Kitabı [1] Haenn, Nora and Richard R. Wilk (ed.s). 2005. The Environment in Anthropology. A Reader in Ecology, Culture, and Sustainable Living. New york University Press, New York.
Diğer Referanslar [2] Butzer, Karl W. 1982. Archaeology as human Ecology: Method and Theory for a Contextual Approach. Cambridge University Press, Cambridge

[3] Hornborg, Alf and Carole L. Crumley (ed.s) 2006. The World System and the Earth System. Left Coast Press, Walnut Creek.
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2023