Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / İnşaat Fakültesi / CEV 429E / Dersin Bilgileri
 

Dersin Bilgileri

Dersin Adı
Türkçe endüsriyel kirlenme kontrolü
İngilizce Industrial Pollution Control
Dersin Kodu
CEV 429E Kredi Ders
(saat/hafta)
Uygulama
(saat/hafta)
Labratuvar
(saat/hafta)
Dönem -
3 3 3 -
Dersin Dili İngilizce
Dersin Koordinatörü İlhan Talınlı
Dersin Amaçları 1. Endüstiyel sistemleri ve bileşenlerini çevresel kirlenme bazında kontrol için gerekli tüm faktörleri tanımlamak ve saptamak.

2. Endüstriyel sistemleri sistematik yaklaşımla anliz etmek, proses araştırması, kütle dengesi yapmak ve atık araştırması ile kirlenme profili oluşturmak.

3. Kirlenme profiline göre endüstriyel sistemi kontrol edebilecek önlem, arıtma ve uzaklaştırma sistemlerini tasarlamak. Çevre yönetim sistematiğini endüstriyel sistemlere uygulamak.
4. Bilimsel ve yasal uygulamalarla kazanılan bilgileri yaratıcı, öz-güvenli, mesleğinde profesyonel ve etik sorumlulukla kullanabilmek
Dersin Tanımı Endüstriyel kirlenme için tanımlar. Proses araştırması. Endüstriyel kategorizasyon. Atık araştırması. Örnekleme teknikleri. Kirlenme profili çıkarılması. Bilginin toplanması. Endüstriyel atıksu yönetimi. Deşarj ve arıtma standartları. Ön arıtma kavramı. Yasal kontrol ve yaptırımlar. Türkiyede endüstrileşme ve yasal çerçevesi. Endüstriyel vaka araştırması ve sunulan örnekler.
Dersin Çıktıları
Önkoşullar
Gereken Olanaklar
Diğer
Ders Kitabı
Diğer Referanslar
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2024