Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Maden Fakültesi / MAD 322 - Maden ve Tünel. Tah.Tasarımı
 

MAD 322 - Maden ve Tünel. Tah.Tasarımı

Dersin Tanımı

Dersin amacı tahkimat işleri ve tasarımı konusunda temel kavramların ve ilkelerin öğrenilmesi ve uygulama becerilerinin geliştirilmesidir.

Kapsam
Tahkimat kazı yüzeylerinde açılan boşluğun bir tepki kuvveti uygulanarak desteklenmesi işidir. Bu iş yapılırken dolgu, ağaç, çelik, beton gibi bazı tahkimat elemanları ve kaya saplamaları, püskürtme beton, çelik hasır gibi sağlamlaştırma elemanları kullanılır.

Kurs boyunca öğrenci takibeden konularda bilgi sahibi olacaktır: kayaç tahkimat sistemlerinin dizaynında kullanılan temel ilkeler, tahkimat sistemlerine etkiyen yüklerin belirlenmesi, ağaç tahkimatın mühendislik karakteristiği ve dizayn etkileri, ağaç galeri ve ayna tahkimat sistemleri, çelik tahkimatın mühendislik karakteristiği ve rijit, moll ve geçme bağların dizaynı, çelik uzun ayak tahkimat sistemleri, hidrolik tahkimat (kalkan tahkimat), tavan saplamaları ve dizayn prensipleri, betonun mühendislik karakteristiği ve bir destekleme elemanı olarak kullanımı, dolgu ile tahkimat ve dizayn prensipleri, tunnel ve metrolarda kullanılan destekleme sistemleri, kayaç sınıflama sistemlerini kullanarak tahkimat dizaynı.

Dersin Dili
Türkçe
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2022