Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Mimarlık Fakültesi / MIM 204E - Mimari Yapı Elemanları Tasarımı
 

MIM 204E - Mimari Yapı Elemanları Tasarımı

Dersin Amaçları

Öğrenciye, öncelikli ölçütler ile yapı elemanı sistemleri tasarlama ve mimari yapısal tasarım becerisinin - gerekli tasarım düzeylerinde teknik bilginin entegrasyonuna temel teşkil edecek biçimde – kazandırılmasıdır.

Dersin Tanımı

Yapı elemanlarının analizi, tasarımı ve bütünlenmesi: dış duvar sistemleri (atmosfer ve toprakla ilişkili duvarlar), pencere ve kapı sistemleri, döşeme sistemleri (zemine oturan, normal ve altı açık döşemeler, asma tavanlar, yükseltilmiş döşemeler), düşey sirkülasyon sistemleri (rampa ve merdiven), çatı sistemleri (düz ve eğimli çatılar), iç bölme sistemleri (sabit ve hareketli iç duvarlar). Mimari yapısal tasarım ile ilgili gereksinimler, ölçütler, olanaklar çerçevesinde dış kabuğu oluşturan yapı elemanları ile ara kat döşemesi, merdiven ve iç duvar sistemlerinin tasarımı. Yapı elemanları tasarımı bağlamında, malzeme ve bileşenlerin bir araya gelişleri. Yapı elemanları sistemlerinin, bütüncül bakış açısı doğrultusunda birbirleri ile ve taşıyıcı sistemle bütünlenmesi. Gerçekleştirilen yapı elemanları tasarımının, malzeme, sistem ve bileşenlerin bir araya gelişleri bağlamında, iki boyutlu net teknik çizimler ve üç boyutlu modeller ile anlatılması.
Uygulama – Stüdyo Çalışması: Verilen ölçüt ve sınırlara göre her bir yapı elemanı ve birleşimlerinin analizi, tasarımı ve bütünlenmesi.

Koordinatörleri
Fatih Yazıcıoğlu
Dersin Dili
İngilizce
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2023