Hoşgeldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Mimarlık Fakültesi / SBP 427E - Comparative Studies of Urban Planning [Kentsel Planlamada Karşılaştırmalı Çalışmalar]
 

SBP 427E - Comparative Studies of Urban Planning [Kentsel Planlamada Karşılaştırmalı Çalışmalar]

Dersin Amaçları

Dersin amacı, öğrencilerin uluslararası kentsel gelişme ve planlama gündemi hakkında analitik bakış açısını geliştirmektir. Dünyanın farklı kentsel bölgelerindeki kentleşme yapısı ve evrimi hakkında bilgilendirme sağlamak, güncel politik, teknolojik ve sosyo-ekonomik dinamikler çerçevesinde gelişme ve kentleşme trendlerine ve tehditlerine yönelik karşılaştırmalı değerlendirme becerisi sunmaktır.

Dersin Tanımı

Ders, kentsel gelişme ve planlama trendleri ve tehditlerini karşılaştırmalı olarak irdeleyen bir dizi tematik seminere dayanmaktadır. Her tematik seminer, gelişme ve kentleşme trendleri, kentsel sistemlerin evrimi ve kentleşme dinamikleri, temel kentsel merkezlerin içsel yapısı, kentlerin ayırt edici karakteristikleri, kentsel problemler ve çözümleri olmak üzere 5 ana tema çerçevesinde tasarlanmaktadır. Kuzey Amerika, Okyanusya, Avrupa, Sovyetler Birliği, Latin Amerika, Orta ve Güney Afrika, Orta Doğu ve Kuzey Afrika, Güney ve Doğu Asya bölgelerinden örnek çalışmalar ile farklı planlama yaklaşımları üzerinde tartışma olanağı sunmaktadır.

Koordinatörleri
Zeynep Günay
Dersin Dili
İngilizce
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2020