Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Afet Yönetimi Enstitüsü / AFY 512 / Dersin Bilgileri
 

Dersin Bilgileri

Dersin Adı
Türkçe Zarar/Risk Azaltma
İngilizce Disaster Resilience Mng
Dersin Kodu
AFY 512 Kredi Ders
(saat/hafta)
Uygulama
(saat/hafta)
Labratuvar
(saat/hafta)
Dönem 3
3 3 - -
Dersin Dili Türkçe
Dersin Koordinatörü Nilgün Okay
Dersin Amaçları Afet-öncesi risklerini ve afet-sonrasında da zararları azaltmak üzere yapılacak dirençlilik yönetimi planlama ve uygulama çalışmalarını tanıtır.
Dersin Tanımı Afetler ve doğal tehlike terimleri arasındaki fark. Tehlikeler. Doğal tehlike tipleri, ölçüsü, sınıflama ve Türkiye’de etkilediği bölgeler. Afetler: tipleri ve etkileri. Zarar azaltma şartları. Zarar azaltma programları. Zarar azaltma programını hayata geçirmedeki önemli elemanlar. Zarar azaltma planlaması: Amaçlar, tehlikelerin belirlenmesi, önerilen zarar azaltma ölçütleri, uygulama, monitör etme ve değerlendirme için önerilen yaklaşımlar. Zarar azaltma yöntemleri. Ulusal afet yardım programları ve politikaları: yasal, ekonomik, ahlaki, çevresel, sürdürebilirlik ve sosyal yaklaşımlar. Uluslararası deneyimler. Geleceğe ulusal politikalar ve diğer akımlar açısından bakma.
Dersin Çıktıları Risk ve Zarar azaltma programını hayata geçirmedeki önemli elemanlar. Zarar azaltma planlaması: Amaçlar, tehlikelerin belirlenmesi, önerilen zarar azaltma ölçütleri, uygulama, monitör etme ve değerlendirme için önerilen yaklaşımlar. Risk azaltma yöntemleri. Ulusal afet yardım programları ve politikaları: yasal, ekonomik, ahlaki, çevresel, sürdürebilirlik ve sosyal yaklaşımlar. Uluslararası deneyimler. Geleceğe ulusal politikalar ve diğer akımlar açısından bakma.
Önkoşullar yok
Gereken Olanaklar yok
Diğer
Ders Kitabı Ders Notları
Diğer Referanslar internet ortaminda dokumanlar
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2024