Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Fen-Edebiyat Fakültesi / MAT 214E / Dersin Bilgileri
 

Dersin Bilgileri

Dersin Adı
Türkçe Matematik 4
İngilizce Mathematics IV
Dersin Kodu
MAT 214E Kredi Ders
(saat/hafta)
Uygulama
(saat/hafta)
Labratuvar
(saat/hafta)
Dönem 4
4 4 - -
Dersin Dili İngilizce
Dersin Koordinatörü Ayşe Peker
Dersin Amaçları 1 - Öğrenciye Matematiksel Analiz in teknik ve yöntemlerini öğretmek ve öğrencinin bu yöntemlerde belirli bir seviyede yeterliğe ulaşmasını sağlamak.
2 - Öğrencinin Matematiksel Analiz in teknik ve yöntemlerini, öğrenmiş olduğu Matematik I, II, III konularını pekiştirmesi için kullanmasını sağlamak.
Dersin Tanımı Dizi Limitleri, Sınırlı Diziler, Gerçel Sayı Kümeleri, Sınırlı Fonksiyonlar, Fonksiyonlarda Limit, Monoton Fonksiyonlar, Süreklilik, Sürekli Fonksiyonların Özellikleri, Düzgün Süreklilik, İntegral Tanımı İntegralin Özellikleri, Riemann İntegrallenebilirlik için Gerek ve Yeter Koşullar, Noktasal ve Düzgün Yakınsaklık, Rn de Kümeler ve Fonksiyonlar, Diferansiyellenebilen Fonksiyonlar, Kapalı ve Ters Fonksiyon Teoremleri
Dersin Çıktıları 1 - Dizilerde limit teoremlerinin kanıtlarını bilme, bu teoremleri limit hesaplarında doğru kullanabilir.
2 - Sınırlı, monoton, sürekli ve düzgün sürekli fonksiyonlarla ilgili teoremlerin kanıtlarını bilme ve bu teoremleri kullanabilir.
3 - Riemann integrallenebilme için gerek ve yeter koşulları, bir fonksiyonun integrallenebilir olup olmadığını belirlemede, Riemann integralinin özelliklerini integral hesabında kullanabilir.
4 - Fonksiyon serilerinde noktasal veya düzgün yakınsaklığı belirleyebilir.
5 - Ters ve kapalı fonksiyon teoremlerini kanıtlayabilme ve kullanabilir.
Önkoşullar
Gereken Olanaklar
Diğer
Ders Kitabı
Diğer Referanslar
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2023