Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Kimya-Metalurji Fakültesi / MET 471E / Dersin Bilgileri
 

Dersin Bilgileri

Dersin Adı
Türkçe Teknik Seramikler
İngilizce Technical Ceramics
Dersin Kodu
MET 471E Kredi Ders
(saat/hafta)
Uygulama
(saat/hafta)
Labratuvar
(saat/hafta)
Dönem 7
2 3 - -
Dersin Dili İngilizce
Dersin Koordinatörü Filiz Şahin
Dersin Amaçları 1.Öğrencilerin genel seramik malzemeler ve teknik seramiklerin özellikleri hakkında bilgilendirilmesi, diğer malzemelere alternatif özelliklerinin belirtilerek temel mühendislik bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi.
2.Öğrencilerin teknik seramik üretim süreçleri hakkında bilgilendirilmesi ve başlangıç hammadde özellikleri, üretim ve sinterleme parametrelerinin mikro yapı ve seramik malzeme özellikleri üzerine etkilerinin ilişkilendirilmesi becerilerinin kazandırılması.
3.Malzeme seçimine dayalı mühendislik problemlerinde teknik seramikleri alternatif olarak sunabilme bilgisi kazandırmak.
Dersin Tanımı Seramik malzemelerin tanımı, teknik seramiklerin tanımı, seramik malzemelerin sınıflandırılması, teknik seramiklerin geleneksel seramiklerden farkları, seramik malzemelerin üretim prosesleri, hammadde hazırlama, şekillendirme, sinterleme, teknik seramiklerin kompozisyonlarına göre sınıflandırılması,, oksit esaslı teknik seramikler; Al2O3, MgO, ZrO2, Karbür esaslı teknik seramikler; SiC, B4C,WC, TiC, Nirtür esaslı teknik seramikler; AlN, Si3N4, Sialonlar.
Dersin Çıktıları Ders sonunda öğrenciler;
1.Seramik malzemelerin karakteristik özelliklerini, seramik malzemelerin sınıflandırılmasını, geleneksel seramiklerin karakteristik özelliklerini, teknik seramiklerin tanımı ve karakteristik özelliklerini, geleneksel seramikler ile teknik seramiklerin farklarını öğrenirler.
2.Teknik seramikleri kimyasal bileşimlerine göre sınıflamayı ve bu sınıflardaki teknik seramiklerin genel özelliklerini öğrenirler,
3.Seramik malzemelerin üretim süreçlerini, toz hazırlama, şekillendirme, sinterleme proseslerini öğrenirler.
4.Oksit seramikler, karbürler, nitrürlerin özellikleri, üretim yöntemleri, kullanım alanlarını öğrenirler,
Önkoşullar yok
Gereken Olanaklar yok
Diğer yok
Ders Kitabı Carbides, Nitrides and Boride Materials Synthesis and Processing, Alan W.Wiemer, Champman &Hill, ISBN 0 412 5406006, 1992.
Ceramic Materials, Processes, Properties and Applications, P. Boch, J.C.Niepce ISTE 2007,
Diğer Referanslar
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2022