Hoş Geldiniz, Misafir . Oturum Aç . English
Neredeyim: Ninova / Dersler / Maden Fakültesi / JEO 214E - Magm. & Met. Kayaç Petrografisi
 

JEO 214E - Magm. & Met. Kayaç Petrografisi

Dersin Amaçları

Petrografi dersi Jeoloji Mühendisliği öğrencilerinin magmatik ve metamorfik kayaçları öğrenebilmesi için düzenlenmiştir. Dersin ana amaçları, magmatik ve metamorfik kayaların oluşumları, türleri ve sınıflandırılmalarının öğretilmesidir. Dersin en önemli unsuru, yerbilimleri ile uğraşacak olan öğrencilerimize yerbilimlerinin ana unsurlarından biri olan magmatik ve metamorfik kayaçların tanıtılması ve öğrenmelerinin sağlanmasıdır.

Dersin Tanımı

Bu ders magma, magma oluşturan tektonik ortamlar, magmanın kristallenmesi ve yerleşmesi, magma kayalarının sınıflandırılması, başlıca magmatik kaya gruplarının petrografik özelliklerinin tanıtılması üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Derste aynı zamanda volkanolojiye genel bir giriş sağlanmaktadır, volkan ve püskürme/patlama tipleri, piroklastik kayaların gelişim mekanizmaları, türleri ve sınıflandırılması derste anlatılan konulardan bazılarıdır.

Metamorfizma kavramı, koşulları, metamorfizmanın geliştiği tektonik ortamlar, metamorfizma türleri ve özellikleri, parajenez, fasiyes, petrojenetik grid, metamorfik zon kavramları, metamorfik kaya dokuları ve metamorfik kayaç türlerinin tanıtılması da dersin içeriğinde bulunmaktadır.

Koordinatörleri
Şafak Altunkaynak
Dersin Dili
İngilizce
 
 
Dersler . Yardım . Hakkında
Ninova, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ürünüdür. © 2024